Mindenekelőtt érdemes leírni, hogy ez a „drón”, amiről most sok szó esik, nem afféle kis házi mulatság-eszköz, amivel szeretünk szabadidőben eljátszani. Ez egy Tu-141 mintájú, orosz gyártmányú, meglehetősen régi, ma már elavultnak tekinthető, 15 méter hosszú, sugárhajtású, felderítési célokat szolgáló robotrepülőgép. Az orosz légierő állítólag már nem használja, Ukrajna pedig a hírek szerint az utóbbi években újított fel néhányat.
Mi is történt?
A gép csütörtök éjszaka Zágráb környék zuhant le, és a hivatalos horvát források szerint előtte átrepült Románia és Magyarország fölött is. 1600 méter magasan és 700 kilométeres sebességgel repült, és feltehetően negyven percig tartózkodott légterünkben. Az ügy azonnal nagy nyilvánosságot kapott, hiszen a közelben háború zajlik és egy légtér megsértése – különösen, ha ilyen hosszú ideig tart – komoly aggodalmakat gerjeszt.
Ehhez képest csak másnap, pénteken 13 óra után kapott észbe a kormány, hogy valamit mondani kell. Akkor is – különös módon –, Szijjártó Péter külügyminiszter nyilatkozott FB-oldalán, pulóverben, mint aki már korán megkezdte a hosszú hétvégét (pedig még munkaidő volt a Bem rakparton is). Mit is mondott? „Észlelte a magyar légtérvédelem azt a drónt, amely később Zágrábban zuhant le csütörtök késő este. Azon kívül még két alkalommal, péntek dél körül és délután is felszálltak a Gripen vadászgépek, miután radarjeleket kaptak arról, hogy repülő objektum lépett Magyarország légterébe, de végül nem fedeztek fel semmit.”
Gyanúsan pongyola és szakmaiatlan ez a fogalmazás, de biztosan sürgős volt a megnyilatkozás, hiszen addigra már a világsajtóban is jelentek meg hírek.
A Honvédelmi Minisztérium, amelyik egyébként illetékes az ügyben, először csak 15 óra után adott ki egy semmitmondó közleményt, amelyikben „nagy sebességgel közlekedő repülő eszközről” írnak.
További érdekesség: a horvát miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy Orbán Viktor tőle hallott először a gép balesetéről. Szavaiban nincs okunk kételkedni.
Az ügy több kérdést is felvet, amire majd a következő napokban kell választ kapnunk.
Miért a külügyminiszter nyilatkozik hadászati, légvédelmi ügyekben? Ezt követően, miért nem ad ennél részletesebb és alaposabb tájékoztatást a honvédelem vezetése?
Ha a légvédelem „észlelte” a repülő tárgyat, miért nem cselekedett a védelmi előírásoknak megfelelően? A gép a közzétett adatok szerint még Paks környékét is érintette, egy itt bekövetkezett zuhanás felbecsülhetetlen károkat okozott volna, de akár valamelyik magyar város is veszélybe kerülhetett volna.
A külügyminiszter nyilatkozata szerint pénteken még két alkalommal érzékeltek radarjeleken behatolást „repülő tárgyak” által, ám ezt követően sem történt hivatalos, szakértői megerősítés a történtekről. Mi is történt pontosan?
Ruszin-Szendi Romulusz, a magyar honvédség parancsnoka még február 12-én azt nyilatkozta, hogy „bármi történik körülöttünk, a honvédség megvédi a magyar embereket.”
Köszönjük szépen.
https://hirklikk.hu/velemeny/egy-dron-es-mas-semmi/395157?fbclid=IwAR2KBbyjOAdz5hUZ8ra6csBwHuCaq7hBaG5DkiukgnkfYUszU_Yn_0oXA2E