Habár Jacinda Ardern szerdán azzal indokolta váratlan lemondását, hogy nincs már benne elég szusz az ország vezetéséhez, új-zélandi politikusok viszont úgy gondolják, hogy a személye elleni folyamatos támadások, becsmérlés, fenyegetések és zaklatás döntő ok lehetett – írja a Guardian.
Volt olyan képviselő, aki szerint Ardernt egyenesen elüldözték a hivatalából.
Ardern pénteken újságírók kérdésére azt válaszolta, hogy hosszú ideje először aludt nyugodtan. A miniszterelnök azt mondta, sok minden kavarog benne, de nem bánja, hogy lemondott.
„Természetesen szomorú vagyok, de meg is könnyebbültem”
– nyilatkozta a sajtónak.
Debbie Ngarewa-Packer, a Maori Párt vezetője arról beszélt a miniszterelnök bejelentése után, hogy „szomorú nap ez a politika számára, amikor egy kiváló vezetőt elűztek hivatalából folyamatos személyeskedéssel és szidalmazással. A családja az elmúlt két év legocsmányabb támadásait állta ki a politika valaha látott legmegalázóbb formájával szemben.”
Helen Clark, Új-Zéland korábbi miniszterelnöke szerint Ardernnek minden korábbinál durvább támadásokkal kellett szembenéznie. „Mindig nagy a miniszterelnökökre nehezedő nyomás, de a közösségi média, a clickbait és a folyamatos hírözön korában Jacinda olyan szintű gyűlölettel és rosszindulattal szembesült, ami tapasztalataim szerint példátlan hazánkban – mondta Clark. – Jó lenne, ha a társadalmunk most elgondolkodna azon, hogy továbbra is el akarja-e tűrni a túlzott megosztottságot, amely a politikát egyre kevésbé teszi vonzóbbá.”
2022-ben az új-zélandi rendőrség azt közölte, hogy három év alatt közel háromszorosára nőtt a miniszterelnök elleni fenyegetések mennyisége. A legtöbb fenyegetést a koronavírus elleni oltás és a fegyvertartás szigorítása miatt kapta Ardern. Tavaly több férfit is letartóztattak, hivatalosan figyelmeztettek vagy büntetőeljárást indítottak ellenük, akik Ardern meggyilkolásával fenyegetőztek. A miniszterelnök hivatalos programjait egyre gyakrabban zavarták meg tüntetők kicsi, de annál abuzívabb csoportjai, több alkalommal üldözték a kisbuszát káromkodva, ordibálva.
„Az elmúlt három év során tapasztalt dolgok olyan mértékűek, hogy egyszerűen nem lehetett nem tényező – bárki számára – mondta Kate Hannah, a Disinformation Project igazgatója. – Amit most látunk, az abszolút normatív, rendkívül vulgáris és erőszakos szidalmak… a halálos fenyegetésekben pedig hihetetlenül erőszakos képeket használnak.”