Búza tömegesen és sok természeti erőforrás: Vlagyimir Putyin orosz elnök meg akarja ragadni magànak Ukrajnát, egy olyan országot, amely nemcsak a Nyugatot tartja tàvol tőle, hanem amelyet ki is tud használni.
Guido Felder
Miután Vlagyimir Putyin (69) elismerte a kelet-ukrajnai szeparatista területeket, a dolgok valószínűleg kellemetlenek lesznek az ukránok számára. Az oroszbarát szeparatistákkal együtt az orosz csapatok elfoglalhatják a Donyecki és Luhanszki terület fennmaradó területeit, amelyekre a megszállók igényt tartanak – és esetleg még több kelet-ukrajnai területet.
„Az ukránok ezután konfrontációra mehetnének, vagy visszavonulhatnának anélkül, hogy egy lövés is eldördülne” – mondta Benno Zogg (32) ETH biztonsági szakértő a Blicknek. A szélsőséges forgatókönyv az lenne, hogy egy Putyin által kinevezett oroszbarát kormánnyal rendelkező Ukrajna maradna nyugaton – folytatja Zogg.
A gáztól a ritka földekig
Két fő oka van annak, hogy Putyin ennyire ragaszkodik Ukrajnához: az egyik a politikai, a másik gazdasági. Az orosz elnök számára nem lehet szó arról, hogy a volt szovjet köztársaság egyre inkább a Nyugat felé fordul, és kéri az EU-hoz és a NATO-hoz való csatlakozását. Ez azt jelentené, hogy Putyinnak nem lenne többé ütközőállama a Nyugat felé.
Másrészt Ukrajna gazdaságilag is rendkívül érdekes. Az országot Európa magtárának tekintik, és a világ egyik legnagyobb búzaexportőre. Ukrajna hatalmas ásványkincsekkel is rendelkezik – a vasérctől kezdve a grafitonon, a titánon, a nikkelen és a lítiumon át a ritka földig. Még hatalmas, kiaknázatlan palagázlelőhelyek is szunnyadnak a föld alatt.
Keleten, ahol az oroszbarát szeparatisták elfoglalták a területeket, a Szovjetunió összeomlása után az ipar biztosította a jólétet. Donyeck a nehéziparról és a szénbányászatról, Luhanszk Európa legnagyobb mozdonygyáráról ismert.
Fenyegető manőverek nukleáris fegyverekkel
Amikor Oroszország 2014-ben Ukrajna nyugati irányultsága miatt annektálta a Krím félszigetet, oroszbarát szakadárok elfoglalták a Donyecki és Luhanszki területeket, és független népköztársaságokat kiáltottak ki. Azzal, hogy Putyin elismerte ezeket a köztársaságokat, okot teremtett magának arra, hogy lerohanhassa Ukrajnát, hogy „segítsen” az ott élő oroszoknak.
Zogg számára „rendkívül aggasztó”, hogy Oroszország az elmúlt napokban nukleáris fegyverekkel is manővereket hajtott végre. Mindazonáltal nem hisz a nukleáris háborúban, amíg a konfliktus regionális marad. Veszélyes lenne, ha például félreértés történne a NATO-csapatokkal, és háború törne ki e frontok között.
Aligha lesz béke Putyin uralkodàsa alatt
Zogg számára egyértelmű, hogy Putyin döntése után a minszki megállapodásokat, amelyek az Ukrajnán belüli donyecki és luhanszki régiók számára különleges státuszt biztosítottak, úgymond egyoldalúan felmondták. „A megállapodások halottak” – mondja Zogg.
Zogg nem hisz a gyors megoldásban. A konfliktus még hosszú évekig foglalkoztatni fog bennünket – mondja. Rámutat Geprgiàra, ahol 13 éve állomásoznak orosz csapatok, és Moldovára, ahol az oroszok már 30 éve tartják a kezüket a jàtékban. Zogg: „Amíg Putyin uralkodik, addig gyakorlatilag lehetetlen a stabil béke.“