A második és a harmadik hullámban egyre több gyerek kapja el a koronavírust, így többeket érint a poszt-COVID szindróma (hosszú covid) is. A Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikáján külön ambulanciát nyitnak azoknak a gyerekeknek,akik fertőzésük után 6-8 héttel vagy akár később is az életminőségüket jelentősen rontó tüneteket tapasztalnak.
A kórház honlapján megjelent cikk szerint a tünetek sokfélék lehetnek:
fejfájás, szédülés, bizonytalanságérzés, fáradékonyság, rossz közérzet, vagy akár hasi fájdalmak, fogyás és keringési gondok.
Ha ezek közül akár csak az egyik tünetet is tapasztalják a szülők tartósan, négy héten át, a fertőzést követően másfél-két hónappal is, érdemes orvoshoz fordulni.
Mivel a tünetek nagyon sokszínűek lehetnek, ezért számos orvosi szakmából vontak be szakembereket:
kardiológus, pulmonológus, gasztroenterológus, pszichiáter és neurológus szakember is segíti a betegellátást.
Először egy laboratóriumi tesztekből és esetenként képalkotói eljárásokból álló alapvizsgálatot végeznek, ezt követően pedig a tünetektől függően vonnak be más orvosokat is a kezelésbe. A gyerekek életminőségét, tüneteik alakulását havi rendszerességgel ellenőrzik.
Az eddigi tapasztalatok szerint a probléma elsősorban az iskolásokat és a kamaszokat érinti. Az ambulancia heti két órás rendelési idővel indul, szerdán 8:00 és 10:00 között, ezt igénytől függően tovább bővíthetik. Nincs szükség beutalóra, időpontot foglalni a klinika oldalán lehet, erre a linkre kattintva. Bárhonnan jelentkezhetnek a betegek.
Más kórházakban eddig felnőttek számára hoztak létre hasonló ambulanciákat.