
4,0 százalékkal nőtt a harmadik negyedévében a bruttó hazai termék (GDP) volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint
A GAZDASÁG TELJESÍTMÉNYE AZ ELŐZŐ ÉV AZONOS IDŐSZAKÁHOZ KÉPEST 4,1 SZÁZALÉKKAL EMELKEDETT, MÍG AZ ELŐZŐ NEGYEDÉVHEZ MÉRTEN 0,4 SZÁZALÉKKAL CSÖKKENT
– erősítette meg csütörtökön második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az első három negyedévben a gazdaság teljesítménye – a nyers és a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adat szerint egyaránt – 6,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Az uniós rangsor végén vagyunk
A második becsléssel a KSH megerősítette az első becslés eredményeit, azaz a GDP a harmadik negyedévben éves alapon 4,0 százalékkal bővült, míg negyedéves alapon 0,4 százalékkal mérséklődött, amely adat az előzetes várakozásoknál kedvezőtlenebb. Az adat európai uniós összehasonlítása ellentmondásos képet mutat: míg az éves alapú bővülés kiemelkedően kedvező, a negyedéves változással a rangsor hátsó részében vagyunk – írta elemzésében Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője.
Negyedéves összehasonlításban az ipar felfelé, míg a mezőgazdaság és a szolgáltatások lefelé húzták a volumenindexet, a feldolgozóipar hatása pedig semleges volt. Ez egyben azt is jelenti, hogy a negatív meglepetés leginkább a szolgáltatásokhoz köthető,
A JELEK SZERINT A SZOLGÁLTATÓ ÁGAZAT SZENVEDI MEG EGYELŐRE NAGYOBB MÉRTÉKBEN AZ ENERGIAVÁLSÁGOT, ÍGY EBBEN AZ ÁGAZATBAN IS SZÜKSÉG LEHET KORMÁNYZATI SEGÍTSÉGRE.
A szolgáltatásokon belül negyedéves alapon a szállítás, raktározás ágazat, illetve a kulturális és szórakoztató ágazatok teljesítménye csökkent, míg a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységé bővült a legnagyobb mértékben.
Már idén recesszió jöhet
A Makronóm Intézet várakozásai szerint a GDP volumene a következő negyedévben az energiaválság miatt tovább mérséklődik, így a gazdasági teljesítmény éves bővülése 4,7 százalék körül alakulhat, azaz az év végi lassulás ellenére is dinamikus marad az éves növekedés.
„A jövő évi gazdasági teljesítményt jelenleg rengeteg kérdőjel övezi. A legfontosabb ezek közül az energiaárak alakulása, illetve hogy ennek hatásai mennyire terhelik meg a háztartások pénztárcáját, továbbá a vállalatok mennyire tudnak túlélni a mostani nehéz helyzetben. A 2023-as év egészét tekintve szerencsés esetben a magyar gazdaság elérhet egy kismértékű növekedést, ugyanakkor várakozásaink szerint már az idei negyedik negyedévben technikai recesszió jöhet”
– mondta Regős Gábor.
Tovább a cikk az Indexen olvasható.