Gulyás szerint a magyar és az európai baloldal azon dolgozik, hogy ne lehessen egészségügyi és pedagógusbéremelés Magyarországon.
A helyreállítási alapról való megegyezés már csak az Európai Bizottságon múlik, miután a kormány elfogadta a bizottság álláspontját a vitás kérdésekben – állította Gulyás Gergely a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Pénteken mi is megírtuk, hogy látványosan vége lett a magyar kormány keménykedésének, és Orbánék egyre több brüsszeli igényt hajlandóak teljesíteni – olvasható a 444.hu oldalán.
Ezt részben az magyarázhatja, hogy egyre kevesebb idő van a megállapodásra a helyreállítási alap pénzeiről, ami nagyon jelentős összeg a magyar költségvetés szempontjából, másrészt pedig a forint gyengüléséhez is hozzájárul, hogy Magyarország az EU egyetlen tagállama, amelyik kérne az újjáépítési alapból, de még nincs jóváhagyott terve. Emiatt a befektetők kockázatosabbnak látják Magyarországot a többi európai országnál.
Gulyás elmondása szerint a bizottságnak elküldött válaszban mind a négy olyan területen, ahol a testület előrelépést várt, elfogadták a bizottság álláspontját. Függetlenül attól, hogy egyetértünk-e vagy sem az Európai Bizottság felvetésével – mondta a miniszter, kiemelve: ezeknek a kérdéseknek a jelentősége lényegesen kisebb mint annak, hogy Magyarország végre megkapja azokat a pénzeket, amelyek az uniós szabályok szerint nekünk járnak.
Érdekesség, hogy a “gyermekvédelminek” nevezett homofób törvény az MTI leirata alapján már egyáltalán nem került szóba az interjúban.
Gulyás mindenesetre most úgy látja, hogy miután minden olyan kérdésben, ahol eddig viták voltak, a bizottság álláspontját elfogadták, ezért úgy gondolják, hogy a technikai lezárása van csak hátra a megegyezésnek és utána a megállapodás aláírható.
Azt mondta, az ügyben szakmai egyeztetés és politikai vita van. Az utóbbit az okozza, hogy Magyarországon a baloldal és nyugat-európai szövetségesei nem szeretnének semmiféleképpen megegyezést. Nem támogatják, sőt tesznek is azért, hogy a magyar pedagógusok ne kaphassanak béremelést, hiszen uniós pénzek között található az a forrás is, amely pedagógusbérekre lenne fordítható. Továbbá az egészségügyi béremelés fedezete is a helyreállítási alap költségvetésében van.
Gulyás Gergely megjegyezte, ezt felelőtlen magatartásnak tartják, és azt kérik, hogy “azok a baloldali európai parlamenti képviselők, akik havi ötmillió forintot keresnek, ne azon dolgozzanak, hogy a pedagógusok és az orvosok ne kereshessenek többet Magyarországon”.