OLKT.netOLKT.net
  • Belföld
  • Belpolitika
  • Gazdaság
  • Közélet
  • Külföld
  • Bulvár
  • Humor
  • Videó
Aktuális: Rendőrök is átálltak Teheránban, 185 ember halt meg eddig a tüntetések alatt Iránban – Az Ali Hámenei Ajatollah rezsim végnapjai kezdődtek meg
Megosztom
Értesítések Mutass többet
Friss tartalmak
Honnan tudod meg, hogy: ” BUZI-e vagy?”
Közélet
Megkezdődött a kirúgott karinthys tanárok pere
Közélet
Nem tetszik hogy épül a hazánk?…Épül-szépül az ország! Köszönjük az Európai Uniónak a nagy segítséget!
Közélet
Gyaur kutyák!…A Türk Tanács teljes jogú tagjaként isszuk a tábortűz körül a kumiszt…Mert most nem nagymagyarok, hanem épp türkök vagyunk
Közélet
Döbbenetes bejelentést tett ismét Tóth Andi
Belföld Közélet
Aa
OLKT.netOLKT.net
Aa
Search
  • Belföld
  • Belpolitika
  • Gazdaság
  • Közélet
  • Külföld
  • Bulvár
  • Humor
  • Videó
Kövess minket
KözéletKülföld

Rendőrök is átálltak Teheránban, 185 ember halt meg eddig a tüntetések alatt Iránban – Az Ali Hámenei Ajatollah rezsim végnapjai kezdődtek meg

Utoljára frissítve: 2022. 10 11.
39 megtekintés
Megosztom
4 perc olvasási idő
Teheránban viszont rendőrök is csatlakoztak a tüntetőkhöz./Letették a pajzsokat és a sisakokat./Kép. olkt.net/Twitter
Megosztom

A hétvégén és hétfőn is folytatódtak a rezsimellenes tüntetések Irán-szerte, a norvégiai székhelyű Iran Human Rights emberi jogi szervezet szerint a demonstrációk kezdete óta legalább 185 embert, köztük 19 gyereket öltek meg.

Több mint felük a Szisztán és Beludzsisztán tartományban vesztette életét, amelynek lakói, a beludzsok a hatalom által elnyomott kisebbségnek számítanak.

Emellett a kurd területeken is kemény összecsapások zajlanak a hatóságok és a tüntetők között.

 

 

 

A hétvégén Teheránban viszont rendőrök is csatlakoztak a tüntetőkhöz, amelyet többen is „történelmi pillanatként” kommentáltak, amelyre ritkán volt példa az utóbbi évtizedekben.

 

 

 

 

Hétfőn sztrájkba kezdtek az asaluyeh-i petrolkémiai üzemben dolgozó olajipari munkások is, és többek között azt skandálták, hogy „halál a diktátorra”.

Ennek kapcsán Jorge Martin, a TeleSUR szakértője és a marxist.com szerkesztője megjegyezte, hogy „az olajipari munkások sztrájkja volt az, amely megbuktatta a sahot” is.

 

 

 

 

A Haft Tappeh-i cukornádgyár dolgozói pedig az alábbi követeléseket fogalmazták meg:

„Teljes szabadságot, a szólásszabadsághoz, a [politikai] véleménynyilvánításhoz, a szakszervezetek és a politikai pártok egyesülési jogának biztosítását, valamint szabad választásokat követelünk. Követeljük továbbá az ingyenes oktatás, az ingyenes egészségügyi ellátás, […] megfelelő minimálbér azonnali bevezetését, teljes körű társadalombiztosítást, […] tisztességes nyugdíjakat. […] Azonnal lépéseket kell tennünk független tanácsok létrehozására a munka- és lakóhelyeken, amelyek közvetlen hatással tudnak bírni a gazdasági, politikai és társadalmi kérdésekre. […] Ez a mi országunk, és nem az elnyomóké és kizsákmányolóké. Együtt, kéz a kézben kell felépítenünk ezt az országot, és a saját erőnkkel és hatalmunkkal kell megteremtenünk a szabadságot, a jólétet és az egyenlőséget.”

Szeptember végén több mint száz egyetemre terjedt ki a diákok sztrájk- és tüntetéshulláma, és azóta is a demonstrációk fő helyszíneinek számítanak.

 

 

 

Ahogy arról korábbi cikkeinkben írtunk, az országos méretűvé duzzadt demonstrációk a 22 éves Mahsa Amini (igazi nevén Jina Amini) iráni kurd nő rendőrök általi valószínű meggyilkolása után törtek ki, igazságot és a rezsim távozását követelve.

Rengeteg nő hajának levágásával, tradícionális muszlim fejkendőjének, a hidzsábnak felgyújtásával tüntetett, de mindennapossá váltak az utcai összecsapások a hatóságokkal Teheránban, és kifejezetten az északi, kurd-lakta régiókban.

Amini szeptember 13-án indult az kurdisztáni Szakkezből Teheránba, hogy családjával rokonokat látogasson meg. Azonban a fővárosban ellenőrizte őket a hírhedt és retteget erkölcsrendészet, akiknek emberei botokkal felszerelkezve vizsgálják meg, hogy az állampolgárok eleget tesznek-e a vallási előírásoknak.

Ők Amini fejkendőjét nem találták megfelelőnek, ezért egy furgonba tuszkolták, és brutálisan megverték.

A családtagok szerint Amini ekkor még magánál volt.

Pár órával később, a kórházba szállítása után azonban már nem tudod reagálni környezetére, beállt nála az agyhalál állapota.

Három napig küzdöttek az életéért, mindhiába, szeptember 16-án elhunyt.

A hír hallatán már aznap spontán tüntetések alakultak ki a fővárosban és több nagyvárosban, amik egyrészt a nőkkel szembeni szigorú előírások ellen indultak, és aminek hatására több nő is levágta a haját, elégette fejkendőjét.

Másrészt pedig az iráni rezsim ellen is fordultak, több demonstráción hallani lehetett a „halál a diktátorra” skandálást.

A rendőrség akkor Teheránban a békésen tüntetők közé is lövetett.

Címkék: Ali Hámenei ajatollah, Irán, Kászim Szulejmáni
O.L.K.T. 2022. október 11.
Tartalom megosztása
Facebook Twitter Link másolása Nyomtatás
Tetszett ez a tartalom?
Rossz0
Unalmas0
Dühítő0
Szeretem0
Nagyon jó0

Ezek is érdekesek lehetnek

Közélet

Honnan tudod meg, hogy: ” BUZI-e vagy?”

2023. március 31.
Közélet

Megkezdődött a kirúgott karinthys tanárok pere

2023. március 31.
Közélet

Nem tetszik hogy épül a hazánk?…Épül-szépül az ország! Köszönjük az Európai Uniónak a nagy segítséget!

2023. március 31.
Közélet

Gyaur kutyák!…A Türk Tanács teljes jogú tagjaként isszuk a tábortűz körül a kumiszt…Mert most nem nagymagyarok, hanem épp türkök vagyunk

2023. március 31.
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?